Chrystus w kraju samurajów

Okladka - Chrystus w kraju samurajow preview

Japonia to egzotyczny kraj, egzotyczna kultura, egzotyczna historia i … okazuje się, że również, bardzo egzotyczny Kościół Katolicki. Nareszcie istnieje pozycja, która opierając się na źródłach historycznych, głównie tych spisanych w języku japońskim, pokazuje nam tę pasjonującą historię.

Nie jest to na szczęście suchy przekaz uniwersyteckiej wiedzy, ale dzielenie się osobistą pasją poszukiwawczą, tym bardziej, że protagonistami są piękne, barwne osobowości tej miary co niesamowity szaleniec Boży, działający na najdalszych rubieżach Dalekiego Wschodu, św. Franciszek Ksawery oraz piękna postać dzielnego wojownika szlachetnego rodu, chrześcijańskiego rycerza Justyna Ukona Takayamy, który drogą swojego życia, jako samuraj, połączył zasady kodeksu wojowników i tradycji japońskiej z chrześcijaństwem.

Są też inne postaci, a wśród nich żyjący na przełomie XVI-XVII w. polski misjonarz, szlachcic herbu Poraj z Osmolic w ziemi lubelskiej, o. Wojciech Męciński. Jest też misjonarz czasów współczesnych, dobrze nam znany, św. Maksymilian Maria Kolbe.

Zgodziłem się na dołączenie do niniejszej książki małego zbioru moich reportaży, które napisałem po odbyciu kilku duszpasterskich wypraw do Japonii. Uczyniłem to głównie dlatego, że chociaż są one odmienne stylem i formą od zasadniczego trzonu tej książki, to posiadają wspólnego z nią ducha świadectwa i troski o heroiczny Kościół Japonii, świadka budzącego zachwyt i szacunek wcielenia się Ewangelii w egzotyczną dla nas kulturę i jednocześnie świadka wielkiego historycznego wyzwania nowej Ewangelizacji, które przed nim dzisiaj stoi.

Zygmunt Kwiatkowski SJ

Cena: 30 PLN
szt.